A "várdombi Tintoretto". A kis várdombi templom karzatán egy kb. 8mx2m-es, hatalmas Utolsó vacsora festmény függ. Helyi- és alighanem igaz- hagyomány szerint ez a kép az egykori tolnai ferences templomból került ide. Ezt a kép alakja is alátámasztja, ami egy barokk boltozott refektórium vonalát követi, és a terembe nyíló ajtó helye is világosan kivehető. Hasonló kép található pl. a dunaföldvári ferences templomban is, ami nyilván a kolostor refektóriumából került a templomba. |
1688: Először említettek boszniai eredetű ferences barátokat Tolnán, akik másik négy tolnai településen is feltűnnek: Pakson, Simontornyán és Dunaföldváron. A barátok a Bosna-Argentina rendtartományhoz tartoztak.
1712: Wallis gróf szervezetten kezdte el Tolna újratelepítését katolikusokkal, mondván, hogy itt már ferencesek vannak. Az egykori protestáns fellegvár így az újkorban katolikus település lett.
1722: A régi plébániatemplom helyén kőből épült, 2/3 részt zsindellyel fedett Páduai Szent Antalnak szentelt templomban miséztek és láttak el plébániai szolgálatot a ferencesek.
1724: Nesselrode pécsi püspök a plébánia élére világi papot nevezett ki, és a ferenceseket kiűzte, akik erre a Duna parton álló romos téglatemplomba költöztek, ami a hagyomány szerint a pálosoké volt a középkorban. (K. Németh András ugyanakkor Tolnán nem említ pálos kolostort,tehát ez téves adat lehet. K. Némethnek Tolnáról három középkori templomról van tudomása, a középkori és újkori leírások zavarosságát azonban ő is említi.) Ugyanebben az évben a mohácsi ferencesek is otthagyták a plébániát, és új kolostort alapítottak. Nesselrode tehát nem csak Tolnán vette el a ferencesektől a plébániát.
1752: Festetics József telket adományozott a ferenceseknek, hogy a Duna pusztító hatásának kitett templomuk helyett biztonságos helyen új templomot és kolostort építhessenek. Ezt szánta temetkező helyéül is.
1753: Alapkőtétel
1756: Feljegyzték,hogy a még be sem fejezett templom egy befogadott vándor hibájából leégett. Festetics Józsefet sem ide temették, hanem a vasi Baltavárra.
1757. június 15-én jött létre a Kapisztrán Szent Jánosról elnevezett kapisztránus rendtartomány a Bosna-Argentina Provincia Szávától északra eső magyarországi házaiból: a dél-dunántúli kolostorok közül ide sorolták Tolnát, Mohácsot és Dunaföldvárt.(A megye másik nagy kolostora, a simontornyai a mariánusokhoz tartozott.) (Karácsonyi: A ferences rend története Magyarországon.)
1782: A kolostorban volt a kapisztránus rendtartomány tartományi gyűlése (Kapocs-Kőhegyi: A bajai ferences zárda háztörténetének I. kötete)
1786: A kolostornak 26 lakója volt: 22 szerzetes vagy növendék, 4 laikus testvér. Plébániai feladatokat nem láttak el, iskolát nem tartottak fenn. Koldulni nagyrészt a Völgység katolikus falvaiba jártak. Némileg zavaros leírásból kiderül, hogy a templomon belül a kripta még nincs befejezve. Portiuncula búcsús napját(aug.2.) és Szent Antal búcsús napját (aug.15) a mezővárossal együtt megtartották, kisebb egyházi szolgálatokat Faddon, Mözsön és a környező településeken végeztek.
1788. okt.3: Egyik legnagyobb ünnepükre, Szt. Ferenc napra készülődve kapták a hírt, hogy mivel sem tanító, sem plébániai feladatokat nem látnak el, ezért a kolostort császári rendeletre feloszlatják. A kolostor az Egyetemi Vallásalap tulajdonába került. A kolostor és a templom épülete a katonai szerek és fegyverek raktára lett.Tanulságos az is, hogy két év alatt néggyel csökkent a létszám a kolostorban, ekkor már csak 22-en, 19 szerzetes vagy növendék, 3 laikus testvér volt. A szerzetesek alapvetően három területen folytatták tovább. Egy részük átment a mohácsi vagy a földvári kolostorba. Másik részük plébániákra ment. A harmadik részük főurak uradalmi lelkésze lett, ketten mennek a Perczelekhez, a név szerint is ismert csehországi Pfrogner Krisztián pedig hosszú évtizedekig szolgált még az Apponyiaknál.
A templomi kegytárgyak a helyi plébániatemplomba, a három harang a dunakömlődi templomba került. Ezek közül a két nagyobbat az I. világháború során beolvasztották, a legkisebb harmadikat azonban ma is ott használják. Leltárba vett öt, jelentős művészeti értékkel bíró olajfestményük közül az egyik állítólag Tintoretto-alkotás volt. (Koncz Ádám előadása alapján.) Innen eredhet a várdombi Tintoretto legendája is, amit talán Elefánti átvett. Ezekről azonban , és a templom többi berendezéséről nem tudok egyelőre többet. Adva van a komoly feladat.
Koncz Ádám alapján a templom és a kolostor története a továbbiakban így alakul:
1844: A nagy tolnai tűzvészben az egykori templomban tárolt hatalmas mennyiségű dohány és az épület is megsemmisült, amit ezt követően teljesen le is bontottak.
1870: A kolostor megmaradt épülete a város tulajdonába került, és huszárlaktanyaként használták a II. világháború végéig.
1945: A kolostor internálótáborként működött.
1949: Szükséglakásokat alakítottak ki.
1954: A tolnai Földvári Mihály Gimnázium kezdte meg itt működését
1995: A rendház épületének emeleti részén a tolnai zeneiskola, a földszinten néhány évig a tolnai várostörténeti kiállítás kapott helyet, jelenleg a Gesztenyéskert óvoda működik itt.
A kolostor megmaradt épülete néhány évvel ezelőtt. |