Dr. Bartal Kornél
Pókbangó. Dr. Bartal Kornél még látta ezt a különlegesen szép növényt a Sötétvölgyben. |
Pókbangó. Dr. Bartal Kornél még látta ezt a különlegesen szép növényt a Sötétvölgyben. |
A spanyolnátha egykori áldozataiból nyert mintából kitenyésztett kórokozó elektronmikroszkópos képe (kép: wikipedia) |
A Monarchia korának embere még együtt élt a járványokkal. Néhány évenként, változó intenzitással támadt a kanyaró, a vörheny, mumpsz, a rubeola, ritkábban az influenza és a himlő. Azzal is szembesülni kellett, hogy betegség elvisz időnként egy-egy tanulót, kollégát. A legnyomasztóbb azonban az 1918-20 közt több hullámban tomboló "spanyolnáthának" nevezett influenzavariáns volt, amelyik tömeges halálesetet okozott, és Szekszárdon is jóval több áldozatot követelt, mint a világháború.
A gimnázium értesítőjében egészen az 1930-as évekig, a statisztikákban külön számon tartották a járványos betegségeket. Az iskolaorvos a mainál fontosabb szereppel bírt, jelenléte meghatározóbb volt. Egyrészt tanította az egészségtan tantárgyat, másrészt sokrétű orvosi ellátást nyújtott. Általában a kórház egy orvosa látta el ezt a feladatot mellékállásban. Külön vizsgálószobája is volt a gimnázium földszintjén. "Dr. Komáromy Gyula községi orvos a szükségessé vált himlőoltásokat idejében eszközölte. Azonkívül úgy ő mint dr. Drágíts Imre járási orvos megvizsgálták a tanulók szemeit. Dr Fonyó Ignácz iskolaorvos szintén több ízben vizsgálta meg az intézet helyiségeit s az ifjúságot, de az igazgató és osztályfőnökök is sűrűen látták el az ifjúságot az egészség ápolására és főleg a tisztaságra irányuló tanácsokkal és utasításokkal. "-írja Wigand 1897-től 1901-ig a gimnázium értesítőjében, és ez a szöveg az évek alatt csak annyit változott, hogy Dr. Fonyó Ignácz helyett Dr. Barla Sándor, majd Dr. Sztanó Sándor lett az iskolaorvos. Sztanó jelentéseit 1901-től 1917-ig az iskola értesítője is közölte, sőt 1905-ben az Egészség és alkohol című írásával indult az értesítő. Ő egészen 1937-ig töltötte be nagy lelkiismeretességgel az iskolaorvosi feladatokat úgy, hogy 1904-től 1937-es nyugdíjba vonulásáig a kórház osztályvezető főorvosa is volt.
1905 végén volt az első komolyabb járvány a gimnáziumban, amikor is júniusban az I. és III. osztályban felütötte fejét a kanyaró. Dr. Sztanó Sándor jelentése nyomán hatóságok elrendelték a tanév azonnali lezárását, és az érintett termek fertőtlenítését. Mivel ez közvetlenül a tanév vége előtt történt, ezért ez iskola életére csak kisebb befolyással bírt.
1906-os tanévkezdett is vészhelyzetszerűen indult. Ekkor a vörheny (skarlát) ütötte fel a fejét az alsóbb osztályokban négy tanulónál. Az érintett két osztályt azonnal bezárták, családjukat vesztegzár alá helyezték, elrendelték az osztálytermük fertőtlenítését és újrameszelését, és az egész gimnáziumban kéngőzős fertőtlenítést végeztek. Egy kollégát és öt másik tanulót a családjukban előforduló vörheny miatt ítéltek 5-7 hetes vesztegzárra. A meghozott intézkedések hatására a betegség nem eszkalálódott, a gimnáziumot nem kellett bezárni.
1908 decemberében a "járványos fültömirigylob" (mumps) kezdet el terjedni, 15 tanulót és családját kellett vesztegzár alá helyezni. Szerencsére a karácsonyi szünet, és az alatta elvégzett fertőtlenítések megakasztották a járvány további terjedését. Dr. Sztanó lelkiismeretességére, és a kor egészségügyi és takarítási viszonyainak jellemzésére álljon itt egy idézet a jelentéséből: "A folyosókra elhelyezett hygienicus köpőcsészék (a gimnázium leltárában több tucat szerepelt) tartalmának naponként kiürítése s vízzel újra feltöltése, a lépcsőkön, folyosókon s mellékhelyiségekben a port s kórcsirákat felkavaró száraz seprés szigorú eltiltása mellett, az általunk már évek sora óta alkalmazott nedves fűrészporral való, naponként a tanítás után gyakorolt takarítás, a torna- és iskolatermek olajjal impregnált puhafa padozatának a nedves feltörlést lehetővé tevő, minden seprésnemnél egészségesebb takarítás módja igazgatói s iskolaorvosi felügyelet alatt állott. " (Jelen sorok írója is emlékszik még egykori falusi iskolájából az olajos padlóra, szerencsére a köpőcsészék "divatja" addigra már elmúlt.)
1910 szeptemberében ismét vörhenyjárvány volt a városban, ezért az iskolákban, így a gimnáziumban is csak októberben indult el a tanítás. A járvány egész évben damoklészi kardként lebegett a gimnázium felett, és az év végén le is csapott: miniszteri engedéllyel ismét előrébb hozták az év végi vizsgák idejét, év közben is több tanuló és tanár került vesztegzár alá.
1911/12-es tanévben csak egy-két gyorsan izolált esettel jelentkezett a vörheny, a kanyaró és a "vörhecs" (rubeola).
1913/14-es tanév elé is aggodalommal nézett Dr. Sztanó, mivel már július-augusztusban terjedni kezdett a vörheny. A helyi kórház fertőző-elkülönítő részleget hozott létre, ahol 22 szegénysorsú, otthon megfelelően nem kezelhető gyereket izoláltak. Ez eredményesnek bizonyult, a tanév normálisan lezajlott.
A háborúval a helyzet sokat romlott. A stanislaui hadikórház elfoglalta a második emeletet, ami önmagában növelte a fertőzésveszélyt. A tornaterem hadiraktár lett. Az épületben állandósult a zsúfoltság, és mivel a polgári fiúiskolát is be kellett fogadni, ezért délelőtt-délután is tanítottak. Takarítani nem lehetett normálisan, a személyzet is megritkult a besorozások miatt. Dr. Sztanó ezen romló állapotoknak tudta be, hogy az 1914/15-ös tanévben két tanuló is elhunyt, betegségüknek csak a tüneti leírásáig jutottak el az orvosok. A kanyarót még vesztegzárral sikerült megfogni, de a vörheny miatt már május 15-én végett kellett vetni az iskolaévnek.
Az 1915/16-os tanév februárjában a városban himlőjárvány ütötte fel a fejét, ezért az egész tanulóifjúságot gyorsan végigoltották még egyszer. Ezzel sikerült is elkerülni azt, hogy gimnázium tanulói megfertőződjenek. A szokásos fertőzőbetegségek közül csak egy-két különálló eset jelentkezett.
1917/18-as tanévre már nyomasztó súllyal nehezedett a háború. Az épületet a polgári leányiskolával is meg kellett osztani, a tornaterem még mindig hadiraktár volt, sok tanár hiányzott katonai szolgálat miatt. A fokozódó szénhiány miatt az épületet nem lehetett kifűteni, ezért télen hosszú szénszünet rendeltek el. Tavasszal pedig a VII-VIII. osztály tanrendje átalakult, azt megtöltötték a katonai ismeretek. Márciustól júniusig négy részletben zajlott az érettségi is. A sok kényszerszünet pozitív hozadéka volt, hogy nem alakult ki járvány, de fronton elesettek mellett ismét volt halálos betegség is az iskolában. Az iskolai értesítő a vaskos kötetek után már csak vékony kis füzetecskeként jelent meg.
1918 őszétől nem állnak rendelkezésre iskolai értesítők, pedig ekkortól tombol a spanyolnátha járvány. Így ennek leírásánál a helyi sajtót kell segítségül hívni. Ezt a munkát már elvégezte Mácsainé Iván Éva, ezért az ő nagyszerű munkájából fogok idézni, kiemelve a szekszárdi iskolákra vonatkozó részt. Ehhez egy előzetes megjegyzést fűzök: A Monarchia végnapjaiban a járvány elbagatellizálása volt a cél. Ez a hadban álló országok mindegyikében így volt.
" A Tolnamegyei Közlöny 1918. szeptember 15-én adott hírt először a spanyolnáthával kapcsolatban. Egy héttel később pedig már arról tudósítottak, hogy a spanyolnátha Szekszárdon „teljes erővel fellépett”. A közleményt Dr. Nesztor Emil a város tiszti főorvosa írta. Beszámolt róla, hogy a betegség általában egy hét alatt gyógyul, de előfordulhat szövődményeként tüdőgyulladás... [Ezek a hírek soha nem a főoldalon, hanem apróbb hírek közt jelentek meg. ] Ekkor még nem zárták be az iskolákat, habár a polgári fiúiskola és a főgimnázium egyes osztályaiban 20–25 beteg is volt.
A Tolnamegyei Közlöny szeptember 29-i számának... hasábjain ismét közleményt adott ki a szekszárdi tiszti főorvos, Dr. Nesztor Emil. E szerint a betegség már „közel két hónap óta grasszál városunkban” és a hatóságok megtették a kellő intézkedéseket, például bezárták az iskolákat. A főorvos azonban még mindig enyhe lefolyású járványról írt.. Valójában a járvány nem csupán Szekszárdon, de a vármegye egész területén gyorsan terjedt. .... Hatósági rendszabályokat vezettek be... A rendőrkapitány elrendelte a mozi, a kaszinók és társaskörök, a vendéglők, kocsmák és kávéházak zárva tartását. A vendéglőkben csak étkezés céljából lehetett tartózkodni. Tilos volt társas összejöveteleket, mulatságokat és felolvasásokat tartani...Indítványozták, hogy a temetéseken csak a közvetlen hozzátartozók vegyenek részt és a betegek lakásaira, házaira vörös figyelmeztető cédulát helyeztek, látogatásukat megtiltották.... Elsősorban a 14–35 év közötti korosztályban szedte áldozatait, ami talán azzal is magyarázható, hogy ez a korosztály volt az, aki még nem esett át korábban influenzán, hiszen az utolsó nagy járvány 1889-1890-ben volt.
1918 októberének végére, az országos viszonylathoz hasonlóan, Szekszárdon is csökkent a megbetegedések száma és a halálozási arány is kisebb volt, mint korábban. Ez a tendencia tovább javult november folyamán a hideg idő beálltával. November végén a szekszárdi állami főgimnáziumban, a polgári fiú- és lányiskolában, a magán elemi református és izraelita népiskolákban újra megkezdődött a tanítás, csupán a római katolikus iskolákban szüneteltek az előadások, mivel nem tudták biztosítani a fűtést.
A spanyolnátha 1920-ban tért vissza Tolna megyébe...A szekszárdi iskolákat február közepén újra bezárták. Tolna vármegye alispánja elrendelte, hogy Szekszárd városának „minden fokú iskolája a járványszerűen fellépett spanyolnátha miatt” 14 napra zárja be kapuit... [Az iskolák végül március 11-én nyitottak ki, áprilisra normalizálódott az élet. A következő tanévtől a tanítás már rendben folyt.]
A gimnázium legendás földrajz-természetrajz tanára, Dr. Bartal Kornél is spanyolnáthában hunyt el. A következő bejegyzésem róla fog szólni.
A decsi református templom tornya. Ács Lipót ma szakmai körökben a Sárköz néprajzának fejfedezőjeként ismert. Valójában nagyon sokrétű volt munkássága. |
Ács (Auerbach) Lipót az egyetlen olyan szekszárdi gimnáziumi
tanár, aki önálló wikipedia szócikk lett a Wigand-korszak híres tanáraiból. Ebben a bejegyzésben kísérletet teszek arra, hogy a jobbára még feltáratlan pedagógusi, és az ezzel szorosan összefüggő ismeretterjesztői életművét is érintsem.
Ács Lipót, Auerbach Lipót néven 1868. augusztus 6-án született Vizsolyban Auerbach Károly és Stern Katalin gyermekeként, egy nyolcgyermekes családban, a legidősebb fiúként. Apja mint szatócsbolt tulajdonosa szerepel a "Magyarország iparosainak és kereskedőinek czím- és lakjegyzéke 1892" című kötetben. A család nem lehetett tehetős, mert az 1879-1882 közti években az Iglói Evangélikus Főgimnáziumban a tandíj elengedésében részesült, harmadikosként már segélyt is kapott az iskola értesítői szerit. 1883-ban tanulmányait a források szerint Kassán folytatta, de sem a főgimnázium, sem a főreáliskola értesítőjében, sem egyéb kereskedelmi vagy más jellegű középiskolában nyomára nem akadtam.
1888-ban az abaúji Csány (később Hernádcsány, ma Čaňa) elemi iskolájában egy rövid kitérő erejéig néptanító volt, majd felsőfokú tanulmányokat kezdett meg a Országos Magyar Királyi Mintarajztanoda és Rajztanárképezdében, ahol olyan hírességek tanították, mint például Székely Bertalan. Lotz Károly mesteriskolájában is tanult. 1894-ben "középiskolai és középfokú ipar-iskolai" tanári képesítést nyert. Képzőművészeti iskoláival részint párhuzamosan, 1893-96 közt a Magyar Királyi Gyakorló Gimnáziumban tanított. Közben eljutott rövidebb tanulmányutakra Bécsbe, Velencébe, Firenzébe. megjelentek első iparművészeti jellegű tervei is. Még Pesten ismerkedett meg későbbi feleségével, Günsberg Szerénával. A Günsbergek kimondottan jómódban éltek, a pesti elithez tartoztak, úgyhogy a vizsolyi nyolcgyermekes szatócs fiának hatalmas kulturális váltást jelenthetett ebbe a családba való bekerülés. Szeréna testvére, Bertalan a Magyar Általános Kőszénbánya Részvénytársaságnál dolgozott kezdetben főkönyvelőként, majd cégvezetőként, végül igazgatóként. Az ő fia - tehát Ács (Auerbach) Lipót unokaöcse- Gábor (Günsberg) Dénes, fizikai Nobel-díjas tudósunk. Arra nem találtam forrásokat, hogy Gábor Dénes családja milyen szorosabb kapcsolatban állhatott Ácsékkal, de Lipót később híres grafológussá vált lányával, Klárával, még Angliából is levelezett Gábor Dénes. Gábor például ezt írta Klárának 1971-ben: „Még egyszer bebizonyosodott a Te bámulatra méltó tehetséged. Az írásom alapján megmondtad a Nobel-díjat. Akkor csak nevettem... ” [Az idézet forrása: grafologiatortenet.blogspot.com]
Ács Lipót unokaöccse, Gábor Dénes, Nobel-díjas fizikus. Gábor Dénes 12 éves volt, amikor Ácsék Budapestre költöztek. Ács Lipót lánya és Gábor Dénes közt csak 1 év korkülönbség volt. Budapesten Ácsék 1920-ig, 20 éves koráig találkozhattak vele sűrűbben, onnan kezdve Gábor Dénes már keveset tartózkodott Magyarországon. kép: Wikipedia |
Az 1895/96-os tanévben a sümegi főreáliskolában tölt kényszerűen egy tanévet, majd ezt követően nyeri el az induló szekszárdi főgimnáziumi állását. Szekszárd több szempontból fordulópont volt életében. Egyrészt véglegesen szakít fővárosi festőművészi ambícióival. A bizonytalan kimenetelű művészpálya helyett a biztosabb tanári pályát választotta, másrészt ettől kezdve az iparművészet foglalkoztatta. Harmadrészt itt Szekszárdon megismerkedett Wosinsky Mórral, akinek „komplex megyei múzeum” eszméje nagy hatást gyakorolt rá. A gimnáziumi kollégái közül Haugh Bélát és Bartal Kornélt is magával ragadta a múzeum szellemisége, mindegyikük egy-egy múzeumi szakosztály "őre" lett. Auerbach a képző- és iparművészeti osztály élére került. Tevékenységének talán jobban megfelelt volna a néprajzi osztály, de annak élén Kovách Aladár, a levéltár vezetője állt. Képzőművészeti jártasságát Boros Nepomuk Jánosról, szekszárdi festőről írt tanulmányával és rengeteg ismeretterjesztő előadásával bizonyította.
1896-ban a gimnázium három tanárral, Wigand János igazgatóval, Auerbach Lipót rajztanárral, és Simon Árpád latin - görög tanárral kezdte meg az oktatást, az első két osztályban. Rajtuk kívül egy-két óraadó segített be a polgári iskolából. A második félév elején a pályakezdő Simon Árpád megbetegedett, majd még az év során elhunyt. Ebben a helyzetben szinte természetes hogy rengeteg feladat hárult Auerbachra, mert a gimnázium jövőjének megalapozásáért folytatott küzdelemben Wigand János igazgató senki másra nem számíthatott igazán. Az I. osztályban osztályfőnök lett, és a földrajz, számtan, rajzoló geometria, szépírás tantárgyakat tanította a II. osztályban is. Ez mellett a földrajz szertár őre is volt. Később, ahogy a gimnázium tanári kara kiépült, úgy tért vissza fokozatosan a képesítésének megfelelő tantárgyakhoz, és lett a rajzoló mértan és szabadkézi rajz tanára, a mértani szertár őre. Hogy milyen kétségbeejtően nehéz helyzetben voltak az iskola indulásakor, arra jó példa, hogy miként szervezték meg a diáksegély egyletet. Wigand János szociális érzékenységére vall, hogy mindjárt az első évben tervbe vette ennek indítását. Az induló tőke összegyűjtésére elhatározták, hogy egy ünnepi műsor jegybevételével szerzik meg azt. Az adott körülmények közt csak igen szerény műsort sikerült csak összeállítani. Wigand felolvasást tartott saját műfordításaiból és műveiből, Auerbach Lipót pedig a gimnazista diákokat élőképek előadására tanította be. A hálás szekszárdiak jóvoltából azonban így is összejött a megfelelő indulótőke a diáksegélyezésre. A szertárak gyarapításához is a diákokhoz és szülőkhöz fordultak. Auerbach osztályából 23 tanuló hozott például régi pénzeket, amikor ez volt a kérés. Az adományozók közt az egyik leglelkesebb a kis Wendl István volt, aki Vendel István néven később 23 évig Szekszárd polgármestereként szolgált. Auerbach maga is sokat áldozott a szertárak fejlesztésére. Többször adott reprodukciókat a rajzszertárnak, rendszeresek voltak könyvadományai a könyvtárnak.
1902-ben sógora Günsberg Bertalan Gáborra magyarosított, rá egy évvel Auerbach is kérvényezte nevének Ácsra módosítását. A Günsbergék nem sokkal ezután áttértek az evangélikus hitre is. Ács Lipót az asszimiláció ezen következő fontos lépését nem tette meg, szekszárdi évei alatt végig tagja maradt az izraelita iskolaszéknek.
1902-től a Szekszárdi Kaszinónak is tagja lett. A kaszinó ekkor még a közművelődés és az ország fejlődésének előmozdítása érdekében létrejött egyletet jelentette, lényegében Szekszárd elitjét tömörítette. Nagyjából 350 tagja volt, tagdíjbefizetések révén jelentős vagyonnal is rendelkezett. A gimnáziumi tanárok jelentős része tag volt.
1902-ben iskolatörténeti jelentőségű kirándulásra vitte tanítványait. 12 tanulóval Abbaziát és Trieszt érintve Velencébe látogattak, ahol a város művészeti emlékeivel ismerkedtek. Az utat 1907-ben megismételte, ezúttal már 27 tanulóval és két tanár (László Géza, Varga Ferenc) kíséretében. Ács szervezőkészségére jellemző, hogy hosszú évtizedekig nem ismétlődött meg az, hogy külföldre menjen egy gimnázium tanulmányi kirándulása. Wigand idején rengeteg kirándulást tettek a diákok, kb. 40-50-et évente. Nagy részük azonban a Csörgetó, Sötétvölgy, selyemgyár, és különösen a múzeum irányába zajlott. Pécs már kihívás volt, nem is beszélve Budapestről vagy Sopronról. Ács Lipótra jellemző, hogy ő kétszer is mert szakítani ezzel a szerényebb léptékkel. A külföldi utak szervezésében is jártas volt, családjával is többször tettek kirándulást Olaszországban, sőt társasutak üzleti alapon való szervezésébe is bekapcsolódott.
Ács Lipót teljesítményét a tankerületnél is elismerték. 1905-ben a a VIII. fizetési osztály legmagasabb fokozatába sorolták, majd 1911-ben a VII. fizetési osztályba is átkerült, a nála 13 évvel idősebb, nyugdíj előtt álló Szabó Ferenccel együtt. A tantestületből rajtuk kívül csak az Ácsnál 15 évvel idősebb igazgató, Wigand János volt ebben a fizetési osztályban. Az iskola pénzügyeit Wigand gyakran Szabó Ferencre és Ács Lipótra bízta, úgy látszik mindkettőjüknek érzéke volt ehhez. (Szabó pénzügyekben való jártasságát életrajzában részletezzük majd.) A tandíj szedése mellett olyan nagyszabású, pénzügyileg is jelentős események elszámolását is ők ketten végezték, mint amilyen például az iskolai zászló avatóünnepsége volt, amelyik jelentős, 2500 koronás bevételt is eredményezett.
Ács Lipót múzeumi dolgozószobájában. Figyelmes szemlélő észreveheti a kezében a kanászkürtöt is, amelyről külön tanulmányt írt, és a Wosinsky Mór Múzeum Hónap műtárgya sorozatában is szerepelt. [Kép forrása: Wosinsky Mór Megyei Múzeum. ] |
Ács Lipót által gyűjtött gyermekrajz Őcsényből. Megjelent a Magyar Iparművészet 13. évf. 1. számában 1910-ben. Eredeti felirata: Sárközi 11 éves parasztlánynak ösztönszerű rajza. [Kép forrása] |
Egy Ács-Steig-féle zöld-sárga mázas, sgraffitós edény, |
Sárközi jegykendő Ács Lipót rajza Malonyai Dezső A magyar nép művészete című könyvében. Bár Malonyai nem tünteti fel Ács alkotásaként a rajzot, ezt elárulja a jellegzetes Á.L. monogram. [Fotó] |
Egy lap a régi múzeumi leltárkönyvből számos sárközi tárggyal. Ács Lipót és Kovách Aladár gyűjtéséből. [Kép forrása: Wosinsky Mór Megyei Múzeum. ] |
Ács Lipót sokat tett a Sárköz népszerűsítése érdekében. Ezek a fényképek a Vasárnapi Ujsag 1911. évi 22. számának nyitó oldaláról vannak, és Ács Lipót Sárközről írt cikkét illusztrálják. A Vasárnapi Ujság széles néprétegeknek szóló, gazdagon illusztrált, fontos ízlésformáló hetilap volt, amelyik főmunkatársai közt tudhatta pl. Jókai Mórt is. [Fotó] |
A Nemzeti Szalon 1911-es "KÉVE" kiállításán is nagy sikert aratott Ács Lipót Sárközi szobája, ahol a gyermekrajzokból is bemutattak néhányat. A fénykép a Vasáranpi Ujsag 1911. évi 4. számában jelent meg. [Fotó] |
Ács Lipót egyetlen könyve 1928-ban jelent meg a kor népszerű könyvkiadójának a "Kis Könyvek" sorozatában, olyan kötetek mellett, mint a Bélyeggyűjtés, Gombatermesztés, Művirágkészítés, Szobakertészet stb. Ez is utal arra, hogy nem tudományos igényű mű, hanem a praktikus tanácsadó arra vonatkozóan, hogy milyen tárgyakat érdemes a házi gyűjteménybe keresni. Ismertetője szerint: "Ez a kis könyvecske nem akar egyebet, mint hangot adni annak az óhajnak, hogy minél szélesebb körben, de különösen ifjúságunkban ébresszen érdeklődést a népművészi alkotásai iránt." . [Fotó] |
A gimnáziumunk főhomlokzata egy téli napon. |
Mint közismert Magyarország soha nem volt olyan közel az európai élmezőnyhöz, mint az Osztrák-Magyar Monarchia idején. Ezt Katus László adataival támaszthatjuk alá. Bár Ausztria mindig fejlettebb volt, Magyarország a dualizmus éveiben fokozatosan faragta le a különbséget: 1870-ben az egy főre jutó magyar GDP még csak az osztrák szint 66 %-a volt, ez 1910-ig 77%-ra nőtt . Ez akkor is nagy teljesítmény volt, ha tudjuk, hogy a fejlődés nagy társadalmi és még nagyobb nemzetiségi feszültségekkel együtt ment végbe.
Magyarország előretörése az oktatás területén is megnyilvánult. Erre vonatkozóan most csak a középiskolákra vonatkozó, számunkra fontos adatotokat közlöm Romsics Ignác alapján: "A középiskolák száma 1870 és 1913 között 170-ről 257-re, a középiskolai tanulók száma pedig 35-36 ezerről 81 ezerre emelkedett. Az 1910-es években a 10 és 18 év közötti korosztály 2,5-3%-a járt gimnáziumba vagy reáliskolába. Az érettségizett polgárok száma 1910-re az összlakosság 1,4%-át tette ki. Bár mai szemmel nézve ez nagyon alacsony arány, akkor távolról sem számított annak. Az érettségizők számát az adott korcsoporthoz viszonyítva Magyarország ugyanis nyugat-európai színvonalon állt, közvetlenül Németország mögött."
Ábra eredetijének forrása: http://magyar-irodalom.elte.hu A magyar oktatási rendszer a dualizmus korában. A gimnáziumok közül csak a főgimnáziumok és főreáliskolák voltak nyolc évfolyamosak. |
1. Az 1917-es tantestület
fizetése |
||||||
|
Név |
tanítási évek száma |
megbízás |
fizetés |
lakáspénz |
megjegyzés |
1. |
Wigand János |
39 |
igazgató |
6400 |
- |
24 igazgató egyike, aki a VI. fizetési osztályban van |
2. |
dr. Barta Kornél |
15 |
a természetrajzi szertár őre, tanácskozmányi jegyző |
3600 |
780 |
|
3. |
dr. Bodor Aladár |
16 |
|
3600 |
780 |
Katonai szolgálatot teljesít |
4. |
Földes László |
17 |
az ifj. könyvtár V—VIII. osztályainak őre |
3600 |
780 |
|
5. |
Gockler György |
16 |
|
3600 |
780 |
Katonai szolgálatot teljesít |
6. |
Haypál Benő |
6 |
rendes tornatanitó |
2000 |
546 |
Katonai szolgálatot teljesít |
7. |
Lakos János Pál |
5 |
a rajzszertár őre |
2600 |
600 |
|
8. |
László Géza |
19 |
|
4000 |
780 |
Katonai szolgálatot teljesít |
9. |
Pataki Jákó |
19 |
a tanári könyvtár őre |
4000 |
780 |
|
10. |
Pazár Dezső |
16 |
tandíjkezelő, a földrajzi szertár őre |
3600 |
780 |
|
11. |
Dr. Scharbert Vilmos |
12 |
|
2900 |
600 |
Katonai szolgálatot teljesít |
12. |
Schwirián József |
17 |
|
4000 |
780 |
|
13. |
Varga Ferenc |
18 |
|
3600 |
780 |
Katonai szolgálatot teljesít |
14. |
Varga Ignác |
15 |
a tornaszertár és az ifj. könyvtár I—IV. oszt. őre |
3600 |
780 |
|
15. |
Zelenka Gyula |
7 |
a fizikai szertár őre, a segítő alap könyvkezelője, tanácskozmányi
II. jegyző. |
2600 |
600 |
|
16. |
dr. Zipser Jakab |
22 |
|
4800 |
960 |
|
A továbbtanulók által választott pályák a vizsgált kilenc évben |